You are hereMegalomanský projekt za našimi hranicemi

Megalomanský projekt za našimi hranicemi


By Latalova Kristyna - Posted on 11 Únor 2010

Megalomanský projekt za našimi hranicemi

 
Zajímavé informace jsme obdrželi od stálého spolupracovníka Jana Kaňky ohledně záměru vybudování supermoderní přenosové soupravy pro OZE za našimi hranicemi. Proběhlo na ČT24 dne 24. ledna 2010, případně tiskem o den později. Níže jsou přiloženy články a odkazy na ně a záznam rozhovoru na ČT24.
 
Devět zemí postaví supermoderní síť na přenos zelené energie
 
www.CT24.cz
vloženo: 24. 1. 2010 19:24, autor: ČT24
 
Devět západoevropských zemí postaví novou přenosovou síť pro zelenou elektřinu. Projekt za 30 miliard eur má plnit dva úkoly: zabránit výpadkům, způsobeným hlavně větrnými turbínami, a zároveň dát další impuls využívání obnovitelných zdrojů. Z projektu bude profitovat i Česko, i když se na něm přímo nepodílí. Soustava v přepočtu za tři čtvrtě bilionu korun spojí větrné, solární a vodní zdroje v jednotlivých zemích. Z větší části povede dnem Severního moře.
 
Zelená energie je v kurzu, platí nicméně za nespolehlivou. Nejde jí skladovat, a pokud například v Severním moři zafouká, větrníky přetíží síť, která pak často spadne. Boom ekologických zdrojů ale nekončí, devět evropských zemí proto spojí supermoderní síť, která si s problémy poradí. "Současná přenosová síť už není schopna přijmout energii z nových větrných parků," zdůvodňuje potřebu nové přenosové sítě Sven Teske, expert na obnovitelné zdroje z organizace Greenpeace. Analytik Jan Procházka ze společnosti Cyrrus dodává, že výkyvy současné sítě jsou problémem, fungovat totiž musí pro případ výpadku několik záložních elektráren, které se musí poměrně rychle nastartovat.
 
Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský pro ČT24:
"Také Česká republika z toho bude sekundárně profitovat, protože to ulehčí české přenosové soustavě."
V Česku se ze zelených zdrojů vyrobí jen 5 procent energie, jejich podíl bude ale stoupat, v příštích deseti letech až na trojnásobek. Česká soustava je už dnes pod tlakem a nové zdroje by tak mohly způsobit vážné problémy. Vyřešit je má posílení sítě. "Pro spotřebitele to s největší pravděpodobností samozřejmě bude znamenat, že se to projeví v koncové ceně elektřiny," varuje Procházka.
Státní energetická koncepce ale i v budoucnu počítá hlavně s uhlím a jádrem. Naproti tomu ale například v Německu jaderné elektrárny, až doslouží, definitivně zavřou. 
 
Energetická síť propojí nestabilní obnovitelné zdroje
 
25.01.2010
 
Třicet miliard dolarů má stát projekt, který propojí zelené zdroje energie několika zemí západní Evropy. Projekt vítají i představitelé evropských energetických gigantů.
 
Staré země Evropské unie nečekaly na pomalé Středoevropany a obnovitelné zdroje energie si propojí mezi sebou bez nás.
Země západní Evropy plánují investovat třicet miliard dolarů do vývoje moderní energetické sítě na dně Severního moře. Ta propojí obnovitelné zdroje energie několika evropských států. Vyřeší tak problém, který kritici těmto zdrojům vyčítají: nevyrovnaný výkon závislý na počasí, který někdy dodává elektřiny příliš a jindy žádnou. Na plán v Česku upozornila ČT 24.
„Současná přenosová síť už není schopna přijmout energii z nových větrných parků," vysvětluje nezbytnost této iniciativy podle ČT24 Sven Teske z organizace Greenpeace.
Tisíce kilometrů moderních kabelů, které by měly být na dno Severního moře položeny v následující dekádě, vzájemně propojí větrné elektrárny na německém a britském pobřeží, belgické a dánské přílivové elektrárny, norské vodní elektrárny a pevninské fotovoltaické panely. Projektu se zúčastní rovněž Francie, Nizozemí, Irsko, Švédsko a Lucembursko.
„V současnosti jsme lídry v oblasti výroby elektřiny z pobřežního větru. Dohoda přinese nové finance a odborné znalosti pro další rozvoj tohoto živého průmyslu,“ řekl Philip Hunt, britský ministr pro udržitelnost.
Také podle německého ministra pro ekonomiku a technologii Rainera Brüderleho pomůže iniciativa rozvoji zeleného způsobu výroby energie. „Zaměřuje se na síťové propojení a integraci, které jsou pro větrnou energii zásadní, aby dostatečně zásobovala spotřebitele a aby byla úspěšná.“
Představitelé zúčastněných zemí chtějí během letošního roku připravit detailní plány projektu. Neměly by se na nich podílet jenom vlády, ale i velké evropské energetické společnosti. Měly by je také z větší části financovat. Proto se budou jejich ředitelé účastnit politických jednání. Podle earthtimes.org zástupci firem tyto plány přivítali. „Vítáme každou snahu, která pomůže šířit obnovitelné zdroje energie, zvláště pobřežní větrníky,“ řekl mluvčí RWE.
Projekt rovněž pomůže Evropské unii splnit svůj závazek vyrábět dvacet procent celoevropské spotřeby elektřiny v zelených zdrojích do roku 2020.
 
© Vydavatelství Referendum s.r.o. 2010